Event Wizard® by DotCom Your Event Inc.®

 

ALPS 2014 Vancouver Annual Meeting
UBC LAW at Allard Hall
 
For a pdf version of the program please click here.
 
THURSDAY – May 1st
 
4:00-6:00          Property Law & the City Field Trip (registered participants only)
Vanier Park to Granville Island
 
6:00-8:00          Welcome Reception & Registration
Whet Kitchen Bar Patio, 1517 Anderson Street, Granville Island
 
 
FRIDAY – May 2nd
All events at UBC LAW at Allard Hall.
 
8:00      Registration & Breakfast (1st Floor Lobby)
 
8:30      Welcome (Franklin Lew Forum)
 
Elder Larry Grant, Musqueam First Nation
ALPS President Benjamin Barros
Local Host Committee Chair Douglas Harris
 
 
9:00-10:30       Panel Session 1
 
1.1          Risky Land Use, Climate Change, and Disaster Justice (room 123)
Moderator:            Uma Outka
 
Sean Hecht, “Impossible Dream: Balancing Community Resilience, Financial Soundness, and Equity in the National Flood Insurance Program”
 
Blake Hudson, “Land Use Planning Along the Gulf: When Two Environmental Protection Policies Collide, Which Precautionary Principle Do You Use?”
 
Christine Klein, “Mississippi River Tragedies: A Century of Unnatural Disaster”
 
Alice Kaswan, “Seven Principles for Equitable Climate Adaptation”
 
 
1.2          Conservation Easements: A Grand Experiment (room 122)
Moderator:            Susan Bright
 
Federico Cheever, “Conservation Easements on the Landscape”
 
Nancy McLaughlin, “Conservation Easements: Are We Getting Our Money’s Worth?”
 
Jessica Owley, “Conservation Easement Trends: Increasing Conservation Easement Complexity with Decreasing Restrictiveness”
 
Buzz Thompson, “Private Land Conservation in the Face of Climate Change: A California Case Study”
 
 
1.3          Local Dwelling: Tacit and Explicit Exclusions (room 121)
Moderator:            Hari Osofsky
 
Sarah Schindler, “Architectural Exclusion”
 
Tim Iglesias, “Judicial Framing of Inclusionary Zoning”
 
Priya Gupta, “Law’s Inscription of Race and Gender in the Regulation of Housing Spaces: A Crisis Foretold”
 
Jordan Stanger-Ross, “Suspect Properties: The Decision to Dispossess Japanese Canadians, WWII”
 
 
1.4          Theorizing Property (room 114)
Moderator:            Robin Hickey
 
David Lametti, “Why Pluralist Theories of Property Still Need a Definition of Property”
 
Christian Turner, “Law as Code”
 
James Stern, “The Essential Structure of Property Law”
 
 
1.5          Ownership, Indigeneity, and Race (room 111)
Moderator:            Lua Yuille
 
Chris Albinati, “Aboriginal Blockades and the Rule of Law: Acknowledging the Paradigm of Struggle”
 
Jessica Place, “Bracketing Property: The Ownership Model at ‘Work’ on Matrimonial Real Property on Reserve”
 
Kali Murray, “Intellectual Property and Identity: Race, Genetics, Equality and the Costs of Commodification”
 
 
10:30-10:45    Morning Break
 
 
10:45-12:15    Panel Session 2
 
2.1          Takings, Regulation, and Revocation: Government Powers and Private Property Rights (room 123)
Moderator:            Matthew Festa
 
Shelley Saxer, “Controlling Abuse of Power in Land Use Regulation”
 
Timothy Mulvaney, “Progressive Property Moving Forward”
 
LaVonda N. Reed, “Taking the Underground Railroad: Eminent Domain and Other Methods of Preserving a Significant Period of American History”
 
 
2.2          Boundaries, Outsiders, and Violence (room 122)
Moderator:            Stephen Clowney
 
Jill Fraley, “The Law of Property Boundaries before Mapping”
 
James Kelly, “‘That Side was made for you and me’: Unauthorized Use of Vacant Property in Inner City Neighbourhoods”
 
Robin Hickey, “Defending Property: Self-Help Remedies, the Use of Force, and the Concept of a Property Right”
 
Abraham Bell, “Title in the Shadow of Possession”
 
 
2.3          Social Justice and Housing (room 121)
Moderator:            Tim Iglesias
 
Helen Carr, “Housing, Health and Risk: How Small is too Small for City Centre Accommodation”
 
Margot Young, “The Housing Justice Project”
 
Christopher Bevan, “The Rhetoric of Localism: The Localism Act 2011 and the Localist Agenda in Social Housing Allocation: Mixed Messages and Missed Opportunities”
 
Nicholas Hopkins and Emma Laurie, “Regulation of the Home and Social Policy Objectives: An Assessment of Legitimacy”
 
 
2.4          Indigenous Peoples and Land Titles (room 114)
Moderator:            Maureen Tehan
 
Olivier Courtemanche, “Indigenous Claims of Private Lands: A Pluralist Vision of Remedies Offered to Indigenous Peoples”
 
Leon Terrill, “The Invisible Hand? Clarifying the Role of Government in Aboriginal Land Tenure Reform”
 
Jessica Shoemaker, “The Land Tenure We Inhabit”
 
 
2.5          Real Estate Transactions in the Wake of the Mortgage Crisis (room 111)
Moderator:            Alison Clarke
 
Alisa Levin, “Lions, Tigers, Options, Rights and Bears: The Real Property Scary Truth about Future Interests”
 
Robin Paul Malloy, “Property Development Lawyers as Market Entrepreneurs”
 
Lisa Whitehouse, “The Legal Conception of the Mortgagor: Landowner or Consumer?”
 
Julie Webb, “The Survival of Ownership under Leverage”
 
 
12:15-1:45       Conference Plenary Session & Lunch (Franklin Lew Forum)
 
               “The Systemic Marginality of Property”
               Andre Van der Walt
 
 
1:45-3:15          Panel Session 3
 
3.1          Local Government Law: Substance and Structure (room 123)
Moderator:            Deborah Curran
 
Nestor Davidson, “The Administrative City-State: Administrative Law in the Local Government Context”
 
Kenneth Stahl, “Mobility and Community in Urban Policy”
 
Ashira Ostrow, “Weighted Voting in Municipal Elections”
 
 
3.2          Evolving Geographies of Energy Transition (room 122)
Moderator:            Hannah Wiseman
 
Hari Osofsky, “Rethinking the Geography of Local Climate Action: Metroregional and Suburban Strategies”
 
Shalanda Baker, “Beyond Hybridity: Adaptive Institutions in the New Development Reality”
 
Uma Outka, “Intrastate Preemption in the Shifting Energy Sector”
 
 
3.3          Private Rights and Public Responsibilities (room 121)
Moderator:            Margot Young
 
Benjamin Davy, “Cores and Floors: Human Dignity and Private Property”
 
Justin Steil, “Property, Sovereignty, and Migration”
 
Bernie Jones, "Memorial Gardens: Developing Greater Protections Under the Law?"
 
 
3.4          Land Reform and Indigenous Peoples (room 114)
Moderator:            David Yarrow
 
Jamie Baxter, “First Nations Land Tenure and the New Politics of Property in Land”
 
Shelley Cavalieri, “Grounding Land Reform”
 
Margaret Stephenson and Maureen Tehan, “Indigenous Lands: Can and Should Indigenous Land Titles be Incorporated into Land Registration Systems?”
 
 
3.5          Transgenerational Property (room 111)
Moderator:            Nancy McLaughlin
 
Andrew Buck, “The English Inheritance: Primogeniture and Power in British Settler Societies”
 
Andrew Hayward, “Ownership Disputes Over the Family Home in England and Wales: The Case for ‘Structured’ Judicial Discretion”
 
Eric Kades, “The New Feudalism”
 
 
3:15-3:30          Afternoon Break
 
 
3:30-5:00          Panel Session 4
 
4.1          Property and Sovereignty in Early America (room 123)
Moderator:            Priya S. Gupta
 
Maureen Brady, “Community Knowledge and its Collapse: History of an Early American Property Regime”
 
Roman Hoyos, “Property in the Origins of American Constitutionalism”
 
Anne Lombard, “Property and the Contested State in Eighteenth Century Pennsylvania”
 
 
4.2          Maintaining the Local Community: Economic, Educational, and Civic Aspects (room 122)
Moderator:            Lucy Finchett-Maddock
 
Marc Poirier, “Beach Community Protection versus Property Rights: Harvey Cedars v. Karan and the Perilous Property Owner”
 
Ngai Pindell, “Casinos, Local Communities, and Local Governments”
 
Jacqueline Hand, “Urban Agriculture and the Importance of Scale”
 
Nicholas Blomley, “The Right Not to be Excluded: Urban Commons, Liberty and Property”
 
 
4.3          Property Rights in Natural Resources (room 121)
Moderator:            Patricia Farnese
 
John Page, “Property and Ecosystem Services”
 
Yael Lifshitz Goldberg, “Rethinking our Renewables: Who Owns the Wind?”
 
Fergus McDonnell, “Private Property and Pubic Fisheries on the Douglas Lake Cattle Ranch”
 
 
4.4          Aboriginal Title, Land Titles, and Treaties (room 114)
Moderator:            Bernie Jones
 
Sharon Mascher and Jonnette Watson Hamilton, “The Nature of Indefeasibility in Canadian Land Titles System”
 
David Yarrow, “Canadian Aboriginal Title and the Judicial Preoccupation with Physical Occupation”
 
Neil Vallance, “Do the Vancouver Island (also known as the Douglas) Treaties of 1850 to 1854 Contain Surrenders of Land”
 
 
4.5          Book Panel: Peter Gerhart’s Property Law and Social Morality (room 111)
Moderator:            Kristen Barnes
 
Participants:  Larissa Katz, Joseph Singer, Laura Underkuffler, Peter Gerhart
 
 
5:00      Conference Reception (1st Floor Lobby)
 
5:45-7:00 ALPS Board Meeting (room 415)
 
 
SATURDAY – May 3rd
All events at UBC LAW at Allard Hall. Details to follow.
 
7:30-8:45          Canadian Property Breakfast (registered participants only) (402 Terrace Lounge)
                          Sponsored by Windsor Law and UBC Law
 
8:15-8:45          Registration & Breakfast (1st Floor Lobby)
 
8:45-10:15       Panel Session 5
 
5.1          The Upside of Unauthorized Use (room 123)
Moderator:            David Fagundes
 
Eric Claeys, “No Room for Quarrel: On the Relation Between Property Laws and Social Norms in Labor Theory”
 
David Fagundes, “Efficient Theft”
 
Deepa Varadarajan, “Trade Secret Fair Use”
 
 
5.2          Trusts as Social DNA: How Trust Law Shapes Society an Replicates Existing Power Relations (room 122)
Moderator:            William LaPiana
 
Kent Schenkel, “American Trust Law and the Facilitation of Wealth Disparity: A Structural Critique”
 
Casey Ross-Petherick, “Indian Land Trusts and the Restrictions on Indian Testamentary Freedom”
 
Carla Spivack, “Trusts under Civil Law:  Different Policies, Different Laws”
 
 
5.3          Eminent Domain and Regulatory Takings (room 121)
Moderator:            Asmara Tekle
 
Anneke Smit, “Expropriation and Socio-Economically Depressed Neighbourhoods in Canada”
 
Kellen Zale, “The Government’s Right to Destroy”
 
Tenille Brown, “A Critical Appraisal: The Legal Languages of Real Property in Lucas v. South Carolina Coastal Council and Mariner Real Estate Ltd. v. Nova Scotia (Attorney General)
 
 
5.4          Co-Ownership and Co-Possession (room 114)
Moderator:            Alisa Levin
 
Sally Brown Richardson, “A Comparative Analysis of the Protections Against Waste”
 
Nancy Wright, “The Laphroaig Leasehold: Popular Interpretations of Feudal Tenures”
 
Sue-Mari Viljoen, “The Nature of the Landlord-Tenant Relationship – A Comparison of Recent Developments”
 
Helen Carr, “Shared Ownership: Crisis Moments”
 
 
5.5          Regulating Environmental Externalities (room 111)
Moderator:            John Page
 
Celeste Hammond, “The Evolving Role for Transactional Attorneys Responding to Client Needs in Adapting to Climate Change”
 
Andrew Long, “Complex Environmental Challenges and Concepts of Property”
 
Jerrold Long, “Making ‘Conservation’ Work for the 21st Century – Enabling Resilient Place”
 
Erin Ryan, “The Elaborate Paper Tiger: Environmental Enforcement, Property, and the Rule of Law in China”
 
10:15-10:30    Morning Break
 
10:30-12:00    Panel Session 6
 
6.1          Energy and Property (room 123)
Moderator:            Hari Osofsky
 
Ashira Ostrow, “Grid Governance: Interstate Networks in a Federal System”
 
Lincoln Davies, “Feed-in Tariffs in Turmoil”
 
Hannah Wiseman, “Allocating Energy Governance”
 
Alexandra Klass, “Transporting Energy: U.S. Infrastructure Challenges”
 
 
6.2          Changing Property Rights in Water (room 122)
Moderator:            Jerrold Long
 
Arlene Kwasniak, “Western Water Scarcity: Property in Water Entitlements and Property in Water”
 
Deborah Curran, “Water Law Modernization in British Columbia: Water for Aboriginal Rights and Ecosystem Flows?”
 
Burke Griggs, “Beyond Natural Drought: Groundwater Rights in the Age of Permanent Depletion”
 
 
6.3          The Social and Cultural Functions of Intellectual Property (room 121)
Moderator:            Kali Murray
 
Sas Ansari, “Rethinking the Nature of Incorporeal Properties in International Taxation – A Theory of Removable and Non-Removable Incorporeal Properties”
 
Graham Reynolds, “Copyright and Dignity”
 
John Tehranian, “The New Censorship”
 
Mark Bartholomew, “The Political Economy of Celebrity Property Rights: Tales from the U.S. and Canada”
 
 
6.4          Defining the Scope of Property Rights (room 114)
Moderator:            Eric Claeys
 
Wian Erlank, “Property Rights in Space: Moving the Goal Posts so the Players don’t Notice”
 
Sjef van Erp, “The Tragedy of Hierarchy”
 
David Dana and Nadov Shoked, "Public, By Necessity"
 
 
6.5          Urban and Regional Planning and Zoning (room 111)
Moderator:            Nestor Davidson
 
Andrew Ainsworth and Edward Sullivan, “Regional Problem Solving in Action: Lessons from the Greater Bear Creek Valley RPS Process”
 
Josh Blackman, “Popular Zoning in the Unzoned City”
 
Paul Diller, “Trouble in Paradise? Portland, Oregon, and the Limits of Regionalism”
 
Christopher Odinet, “Special Taxing Districts, Super-Liens, and Mortgage Meltdowns”
 
 
12:00-1:30       Conference Plenary Session & Lunch (Franklin Lew Forum)
 
                 “Titles of Nobility: Poverty, Immigration & Property in a Free & Democratic Society”
 
                 Joseph Singer
 
 
1:30-3:00          Panel Session 7
 
7.1          Property Through the Lens of Relational Contract Theory I (room 123)
Moderator:            Sarah Blandy
 
Susan Bright, “Property through the Lens of Relational Contract Theory Explained”
 
Nicholas Hopkins and Sarah Nield, “Mortgage Credit Through the Lens of Relational Theory”
 
Alison Clarke, “Mortgages, Relational Contract Theory and Alienability”
 
 
7.2          The Nexus of Physical and Intellectual Property (room 122)
Moderator: David Fagundes
 
Brian L. Frye, “Watergate & the Historiography of the Presidency”
 
Aaron Perzanowski, “Reconciling Intellectual & Personal Property”
 
Christina Mulligan, “Disfavoring Personal Property Servitudes: Lessons for Intellectual Property and the Internet of Things”
 
 
7.3          Roundtable – New Battlegrounds in Local Property Taxation: From Universities to Retirement Homes to Conservation Land Owned by Land Trusts (room 121)
 
Participants:  Jessica Owley, Federico Cheever, Nancy McLaughlin
 
 
7.4          Property within and beyond Condominium (room 114)
Moderator:            Felix Hoehn
 
Guy Patterson and Douglas Harris, “Bare Land Condominium: Desirable Private Zoning or Technology of Exclusion?”
 
Nicole Gilewicz and Douglas Harris, “Dissolving Condominium: Castles and Investments and Private Expropriation”
 
Jason Leslie, “Property Values and Modern Home Ownership: Condos and their Alternatives”
 
 
7.5          Valuing Land & Property (room 111)
Moderator:            Robin Malloy
 
Bruce Ziff, “Scorched Earth: The Use of Restrictive Covenants to Stifle Competition”
 
Bruce Huber, “The Fair Market Value of Public Natural Resources”
 
Sarah McCalla, “A Legal Gamble Lost: The Role of Local Residents Associations in Municipal Development”
 
Arthur Green, “The Agricultural Land Reserve as a Propertied Landscape”
 
 
3:00-3:15          Afternoon Break
 
 
3:15-4:45          Panel Session 8
 
8.1          Property Through the Lens of Relational Contract Theory II (room 123)
Moderator:            Nicholas Hopkins
 
Sarah Blandy, “Residential Leases and Relational Contract Theory”
 
James Smith, “Servitudes as Relational Contracts”
 
Susan Bright, “Commercial Leases and RCT”
 
 
8.2          Intellectual Property and Human Rights (room 122)
Moderator:            Graham Reynolds
 
Mikhalien du Bois, “Protection of Intellectual Property Rights as Fundamental Human Rights in International Law”  
 
Richard Shay, “A Relational View of Intellectual Property Rights in the South African Constitutional Context”
 
Samuel Murumba, “Conflict-Resolution at the Human Rights/Intellectual Property Intersection”
 
Shaw-Wu Jung, “Copyrighting Ethnicity? The Intertwinement of Culture, Identity and Globalization”
 
 
8.3          Property and Personhood (room 121)
Moderator:            Christina Mulligan
 
Lorna Fox O’Mahony, “Property’s People”
 
Lua Yuille, “Corporations, Property & Personhood”
 
Deidré Keller, “Property and Persons: Some Preliminary Thoughts on Inherent Inalienability”
 
Kara Swanson, “Property in the Body in Law & Society: A Historical Approach”
 
 
8.4          Planning for Community Welfare (room 114)
Moderator:            Benjamin Davy
 
Lucy Finchett-Maddock, “Theories of Property Stream – Enacting Entropic Realty”
 
Amelia Thorpe and Estair Van Wagner, “Towards Relational Land Use Regulation? Framing a Research Agenda for Property and Place in Planning Law”
 
Celeste Pagano, “Spaces for Dissent”
 
Asmara Tekle, “The Art of Infrastructure”
 
 
4:45-5:45          Closing Plenary Session (Franklin Lew Forum)
 
“The Pedagogy of Property”
 
Participants:
Benjamin Barros
Nestor Davidson
John Lovett
Shelley Saxer       
Joseph Singer
Anneke Smit        
Bruce Ziff
               
 
5:45      Conference Closing Reception (4th Floor Terrace Lounge)
 
 
Secured by GeoTrust®
Share on Google+
Share on LinkedIn
Share on Twitter
Share on Facebook
Share this Event